ناتی چیست؟
9 می 2020
اعتبار ترجمه ناتی و اعتبار مهر ناتی
9 می 2020

شکل مهر ناتی استرالیا

مهر ناتی استرالیا قبل از سال 2018 دایره ای شکل بود و پس از آن نسبتا مربع شکل گردید.

شکل مهر ناتی در زیر آورده شده است. البته از حیث حفظ حریم شخصی، برخی اطلاعات موجود در مهر حذف گردیده است.

فلشی که داخل مهر بین کلمه Persian و English درج شده است جهت ترجمه را نشان می دهد. در تصویر بالا فلش یک سویه است بدین معنا که مترجم ناتی صرفا اجازه ترجمه از زبان فارسی به زبان انگلیسی را دارد و اگر این فلش دو سویه باشد معنایش این است که مترجم ناتی اجازه دارد هم از فارسی به انگلیسی و هم از انگلیسی به فارسی ترجمه نماید. در فضای بالای جهت ترجمه، ابتدا نام و نام خانوادگی مترجم ناتی و سپس practitioner Id وی درج شده است (که البته در تصویر بالا بجهت حفظ حریم خصوصی حذف نموده ایم).

ذیل جهت ترجمه، تاریخ اعتبار مهر ناتی مترجم درج شده است (که البته این قسمت را نیز حذف نموده ایم.). قسمت بعدی مربوط میشود به امضای مترجم ناتی. یعنی مترجم ناتی در قسمت signature امضای خود را درج می نماید. و در قسمت بعدی (translation date) تاریخ ترجمه را به میلادی درج می نماید.

امضای مترجم ناتی در قسمت signature

موردی که به کرات مشاهده می نماییم این است که مشتریان انتظار دارند در کنار مهر ناتی امضایی همانند امضا های رایج در ایران مشاهده کنند. یعنی اینکه انتظار دارند مترجم ناتی مثلا امضای درشت بیضوی شکلی را در کنار مهر ناتی درج نماید. و زمانی که چنین چیزی را در کنار مهر مشاهده نمی کنند بیان می دارند که مترجم این ترجمه را تایید نکرده است.

در پاسخ باید بیان کنیم که تفاوتی وجود دارد بین معنایی که ما از امضا در ذهن داریم با معنایی که از امضا در ذهن خارجی ها وجود دارد. آنچه که ما از کودکی بعنوان امضا شناخته ایم این است که فرد شکلی دایره ای یا بیضوی با برخی جزئیات دیگر روی صفحه کاغذ ترسیم نماید سپس نام خود را در کنار آن بنویسد. ولی آنچه در تعریف امضا در لغت نامه های انگلیسی آمده بیان می کند که حتی اگر فرد نام خود را روی صفحه درج نماید همان نام درج شده، امضای اوست و دیگر نیازی به ترسیم شکل دیگری مانند دایره و یا بیضی با جزئیات دیگر نیست.

در واقع مترجم ناتی با نوشتن نام خانوادگی خود به زبان انگلیسی  در جلوی قسمت signature ، ترجمه را امضا و تائید می نماید و دیگر نیازی نیست که در کنار مهر خود شکل دیگری را بعنوان امضا درج نماید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *