What NAATI Stands for
5 ژوئن 2020
همه نکات درباره ناتی
5 ژوئن 2020

همه چیز درباره ناتی      ناتی چیست؟

اشخاصی که تصمیم گرفته اند به استرالیا یا نیوزلند مهاجرت نمایند می بایست برخی اقدامات را صورت دهند. یکی از اولین اقدامات لازم برای دریافت ویزای استرالیا جمع کردن مدارک مورد نیاز است. این مدارک باید ترجمه شوند. دو راه پیش روی شخص است: مراجعه به دارالترجمه های رسمی ایران برای ترجمه رسمی مدارک یا مراجعه به دارالترجمه های ناتی برای ترجمه ناتی استرالیا.

ناتی که تلفظ کلمه NAATI می باشد یک واژه مخفف است. عبارت گستره این واژه مخفف National Accreditation Authority for Translators and Interpreters Ltd  (مرجع ملی اعتباربخشی به مترجمین کتبی و شفاهی) است که همگان آن را تحت واژه مخفف NAATI می شناسند. در جای جای دنیا مترجمان ناتی مشغول ترجمه ناتی از زبان بومی خود به زبان انگلیسی (زبان کشور استرالیا) هستند. یکی از کشور هایی که دارای مترجمین ناتی است کشور خودمان ایران است. در ایران 14 مترجم ناتی وجود دارد که با دارالترجمه ها همکاری می نمایند. (دارالترجمه ناتی اکسیر خدمات ترجمه ناتی استرالیا ارائه می نماید و شما میتوانید با مراجعه به وبسایت دارالترجمه اکسیر ترجمه ناتی مدارک خود را دریافت نمایید.)

در واقع ناتی مرکزی است برای اعتباربخشی به مترجمین کتبی و شفاهی و نیز صدور مجوز برای آنها در سراسر جهان و تقریبا برای تعداد کثیری از زبان ها. این مرجع همچنین استاندارد هایی را برای جلب مترجمین و همچنین برای ارائه خدمات ترجمه دارد. تعداد مترجمینی فارسی زبانی که مرجع ناتی تا کنون در سرتاسر جهان برای آنها مجوز صادر کرده است به حدودا 150 تن می رسد. در واقع لزومی به اینکه مترجم ناتی فارسی زبان در ایران باشد نیست. بعبارت دیگر شخصی که تمایل به دریافت مهر ناتی دارد می تواند ساکن هر کشور یا شهری باشد.

دولت استرالیا به اشخاصی که در آزمون ناتی شرکت نموده و نمره مورد نظر را در آزمون ناتی کسب کرده اند مجوز ترجمه ناتی اعطا می نماید و متعاقبا مترجم می تواند مهر ناتی کسب کند.

مترجمین ناتی که مرجع ناتی بدانها مجوز و مهر ترجمه ناتی داده است در واقع مترجم رسمی استرالیا به شمار می روند بعبارت دیگر استرالیا آنها را بعنوان مترجم رسمی خود به رسمیت می شناسد. برای مشاهده فهرست اسامی مترجمین ناتی به وبسایت ناتی به آدرس الکترونیکی www.naati.com.au مراجعه نمایید.

پس تا بدینجا متوجه شدیم که ترجمه ناتی مختص دو کشور نیوزلند و استرالیا می باشد و ترجمه ناتی را نیز مترجمین رسمی و تائید شده ی ناتی انجام می دهند. زمانی که مدارک را با مهر ناتی ترجمه می کنید این ترجمه ها دیگر نیازی به تائیدات رسمی ایران یعنی تائیدات دادگستری و امور خارجه ندارند یعنی می توانید آنها را به تمامی مراجع نیوزلندی و استرالیایی ارائه دهید.

ترجمه ناتی مورد قبول نیوزلند، استرالیا، آفریقای جنوبی و مالزی است. دانشگاه ها و کالج های وابسته به نیوزلند و استرالیا در تمام نقاط دنیا ترجمه ناتی را می پذیرند.

خدمات ترجمه ناتی در دارالترجمه ناتی اکسیر تحت نظارت و سرپرستی آقای علیرضا ممدوحی صورت می گیرد. برای شروع ترجمه ناتی مدارک خود با شماره تلفن های 44287904 و 44287851 هم اکنون تماس حاصل نمائید.

یکی از دلایل تشکیل مرجع ناتی می تواند مهاجرپذیر بودن کشور استرالیا و نیوزلند باشد. مهاجرپذیر بودن این دو کشور و نیز تمایل بسیاری از اشخاص برای انتخاب این دو کشور بعنوان مقصد مهاجرتی خود، نیاز به ترجمه را بصورتی روز افزون محسوس نموده است. لذا ناتی (مرجع ملی اعتباربخشی به مترجمین شفاهی و کتبی) تاسیس گشته است تا امور ترجمه را سازماندهی نموده و استاندارد های ملی سطح بالایی را هم در ترجمه شفاهی و هم در ترجمه کتبی تدوین و اعمال نماید. تا نهایتا در سرتاسر دنیا مترجمینی داشته باشد که اولا مورد اعتماد و وثوق او هستند و همچنین استاندارد های سطح بالایی را در ترجمه اعمال می نمایند.

مهر ناتی استرالیا

مهر ناتی استرالیا قبل از سال 2018 دایره ای شکل بود و پس از آن نسبتا مربع شکل است.

فلش داخل مهر جهت ترجمه را نشان می دهد. در تصویر، فلش یک سویه است بدین معنا که مترجم ناتی صرفا مجوز ترجمه از فارسی به انگلیسی را دارد و اگر این فلش دو سویه باشد معنایش این است که مترجم ناتی اجازه دارد هم از فارسی به انگلیسی و هم از انگلیسی به فارسی ترجمه نماید. بالای جهت ترجمه، ابتدا نام و نام خانوادگی و سپس practitioner Id مترجم ناتی قید می شود. البته در تصویر پایین نام مترجم و شماره پروانه (practitioner Id) وی را حذف نموده ایم.

ذیل جهت ترجمه، تاریخ اعتبار مهر ناتی مترجم درج می شود (که البته در تصویر پایین حذف نموده ایم.). سپس مترجم ناتی در قسمت بعدی (signature) امضای خود را درج می نماید. و در قسمت بعدی (translation date) تاریخ ترجمه را به میلادی درج می نماید.

در ادامه به بیان چند نکته می پردازیم و به برخی سوالات رایج مشتریان پاسخ می دهیم.

اولین نکته اینکه به کرات مشاهده نموده ایم که مشتریان انتظار دارند در کنار مهر ناتی امضایی همانند امضا های رایج در ایران مشاهده کنند. یعنی اینکه انتظار دارند مترجم ناتی مثلا امضایی بیضوی شکل در کنار مهر ناتی درج نماید. و زمانی که چنین چیزی را در کنار مهر مشاهده نمی کنند بیان می دارند که مترجم این ترجمه را تایید نکرده است.

در پاسخ باید بیان کنیم که تفاوتی وجود دارد بین معنایی که ما از امضا در ذهن داریم با معنایی که از امضا در ذهن خارجی ها وجود دارد. آنچه که ما از کودکی بعنوان امضا شناخته ایم این است که فرد شکلی دایره ای یا بیضوی با برخی جزئیات دیگر روی صفحه کاغذ ترسیم نماید سپس نام خود را در کنار آن بنویسد. ولی آنچه در تعریف امضا در لغت نامه های انگلیسی آمده بیان می کند که حتی اگر فرد نام خود را روی صفحه درج نماید همان نام درج شده امضای اوست و دیگر نیازی به ترسیم شکل دیگری مانند دایره و یا بیضی با جزئیات دیگر نیست.

در واقع مترجم ناتی با نوشتن نام خانوادگی خود به زبان انگلیسی  در جلوی قسمت signature ، ترجمه را امضا و تائید می نماید و دیگر نیازی نیست که در کنار مهر خود شکل دیگری را بعنوان امضا درج نماید.

و اما سوالی که بسیاری از مشتریان با دیدن تاریخ اعتبار مهر ناتی از ما می پرسند این است:

آیا ترجمه مدارک با مهر ناتی فقط تا تاریخ اعتبار مندرج در مهر ناتی اعتبار دارد؟

در پاسخ باید بگوئیم که با دو تاریخ سر و کار داریم. اولین تاریخ، تاریخی است که در پایان ترجمه درج می شود و بیانگر تاریخ پرینت ترجمه است. دومین تاریخ، تاریخ اعتبار مهر ناتی است که داخل مهر درج شده است.

تاریخ اعتبار مهر ناتی بدین معناست که هر ترجمه ای که تا تاریخ اعتبار مهر صورت گرفته اند معتبر می باشند. مثلا اگر تاریخ اعتبار مهر ناتی 5 می 2020 باشد، تمامی ترجمه هایی که تا تاریخ 5 می 2020 انجام شده و تاریخ پرنت ترجمه 5 می 2020 یا قبل از آن باشد و ذیل ترجمه ها مهر ناتی مذکور درج شود، معتبر تلقی خواهند شد. ولی اگر تاریخ پرینت ترجمه ای 6 می 2020 باشد و مهر ناتی مذکور با اعتبار مهر 5 می 2020 ذیل ترجمه درج شود، ترجمه اخیر دیگر معتبر نمی باشد زیرا ترجمه زمانی صورت گرفته است که مهر ناتی فاقد اعتبار بوده است.

حال سوالی که مطرح است این است که اگر تاریخ پرینت ترجمه مثلا 1 می 2020 باشد و تاریخ اعتبار مهر ناتی 5 می 2020 باشد، آیا ترجمه ها صرفا تا تاریخ 5 می 2020 معتبر خواهند بود؟ خیر. ترجمه های صورت گرفته حتی پس از انقضای اعتبار مهر ناتی معتبر تلقی خواهند شد زیرا این ترجمه ها در زمان اعتبار مهر ناتی انجام شده اند.

بعبارت دیگر، درج تاریخ پرینت ترجمه و درج تاریخ اعتبار مهر ناتی برای این است که با مقایسه این دو تاریخ متوجه شویم آیا ترجمه در زمان اعتبار مهر ناتی انجام شده است یا پس از آن. اگر ترجمه در زمان اعتبار مهر انجام شده باشد، حتی پس از آنکه اعتبار مهر تمام شود، همچنان معتبر تلقی خواهد شد.

هزینه ترجمه با مهر ناتی استرالیا

دارالترجمه ناتی حامی اکسیر

هزینه مهر ناتی به ازای هر مدرک 25000 هزار تومان دریافت می شود.

به منظور سهولت بررسی، قیمت های جدول ذیل با احتساب هزینه مهر ناتی بوده و نهایی می باشند یعنی هزینه دیگری به آنها اضافه نمی شود

*دارالترجمه آماده است بنا به درخواست مشتریان عزیز، اسکن ترجمه ها را مطابق با استاندارد های استرالیا تهیه و در اختیار ایشان قرار دهد.  هزینه اسکن هر صفحه 1000 تومان می باشد.

*به منظور احتراز از ابتلا به کرونا، مشتریان محترم می توانند (1) عکس مدارک خود را با برنامه camscanner بصورت پی دی اف تهیه نموده و واتساپ نمایند. سپس در زمان آماده شدن ترجمه با هماهنگی قبلی، مدارک خود را برای تهیه کپی آنها به دارالترجمه ارائه داده و ترجمه ها را تحویل بگیرند. یا (2) اسکن مدارک را با دستگاه اسکنر (نه با موبایل) با dpi400 بصورت پی دی اف تهیه نموده و به آدرس naatieksir@gmail.com ایمیل نمایید و اسکن ترجمه ها را تحویل بگیرند. (هزینه اسکن به نحو فوق الذکر محاسبه و دریافت می شود.)

*زمان تحویل، با توجه به شرایط کرونا و همچنین تعداد مدارک مشتریان محترم، بین 3 روز الی یک هفته می باشد. تحویل ترجمه ناتی یک یا دو مدرک، معمولا دو روزه می باشد.

مدارک هویتی

نام مدرکهزینه ترجمه با مهر ناتیتوضیحات
شناسنامه شخص مجرد بدون توضیحات آخر50 هزار تومان
شناسنامه شخص مجرد با یک توضیح آخر55 هزار تومانبه ازای هر توضیح در آخر شناسنامه (مثال: حذف پسوند فامیل) 5 هزار تومان به 50 هزار تومان اضافه میشود
شناسنامه شخص متاهل بدون فرزند و بدون توضیحات55 هزار تومانبه ازای هر واقعه (ازدواج، طلاق، فوت، فرزند، توضیح آخر) 5 هزار تومان به 50 هزار تومان اضافه می شود.
کارت ملی45 هزار تومان
اصل یا رونوشت سند ازدواج110 هزار تومان
اصل یا رونوشت سند طلاق130 هزار تومان
گواهی عدم سوء پیشینه55 هزار تومان
کارت پایان خدمت55 هزار تومان
کارت معافیت45 هزار تومان
گواهینامه رانندگی55 هزار تومان
دفترچه بیمه55 هزار تومان
کارت واکسیناسیون (تا سه نوع واکسن)55 هزار تومان
کارت واکسیناسیون (بیش از سه نوع واکسن)70 هزار تومان
گزارش ورود و خروج از کشور55 هزار تومان
گواهی تجرد، تولد، فوت59 هزار تومان
جواز دفن70 هزار تومان
گواهی حصر وراثت85 هزار تومان
مالیات بر ارث (یک صفحه)100 هزار تومان
برابر اصل کردن پاسپورت (یک صفحه)25 هزار تومان
نسخه پزشکی کوچک70 هزار تومان
بیمه شخص ثالث، قرارداد بیمه (یک صفحه)85 هزار تومان
تقدیرنامه کوچک70 هزار تومان
تقدیرنامه بزرگ85 هزار تومان
تعهدنامه، رضایت نامه، اقرارنامه (یک صفحه)95 هزار تومان
وکالتنامه (نیم برگ)100 هزار تومان
وکالتنامه بزرگ (یک صفحه)145 هزار تومان
مدارک تحصیلی و مدارک مربوطه (معافیت تحصیلی ….) و گواهی دوره های آموزشی
نام مدرکهزینه ترجمه با مهر ناتیتوضیحات
ریزنمرات لیسانس (رشته های غیرپزشکی) (8 ترم)198 هزار تومانبه ازای هر ترم بیشتر 18 هزار تومان به هزینه اضافه می شود.
ریزنمرات ارشد (رشته های غیرپزشکی) (4 ترم)97 تا 110 هزار تومانبه ازای هر ترم تمدید پایان نامه 9 هزار تومان اضافه میشود.
دانشنامه هر مقطع (کاردانی، کارشناسی، ارشد، دکتری)70 هزار تومان
اشتغال به تحصیل در مقاطع دانشگاهی70 هزار تومان
گواهی رتبه دانشگاهی70 هزار تومان
گواهی رتبه سازمان سنجش70 هزار تومان
گواهی موقت75 هزار تومان
گواهی معافیت تحصیلی75 هزار تومان
کارت دانشجویی55 هزار تومان
کارت عضویت55 هزار تومان
گواهی دوره های آموزشی (گواهی فنی و حرفه ای)70 هزار تومان
تقدیرنامه دانشجوی برتر (کوچک)70 هزار تومان
تقدیرنامه دانشجوی برتر (بزرگ)85 هزار تومان
گواهی دیپلم / پیش دانشگاهی57 هزار تومان
ریزنمرات دوره سه ساله دبیرستان (6 ترم نظام جدید)127 هزار تومانبه ازای هر ترم بیشتر 15 هزار تومان به هزینه اضافه می شود.
ریزنمرات پیش دانشگاهی (دو ترم)70 هزار تومان
ریزنمرات توصیفی دبستان (هر سال)65 هزار تومان
ریزنمرات راهنمایی (هر سال)70 هزار تومان
اشتغال به تحصیل (ابتدایی تا دبیرستان/پیش دانشگاهی)65 تا 70 هزار تومان
 مدارک شغلی و سایر مدارک مربوطه
نام مدرکهزینه ترجمه با مهر ناتیتوضیحات
کارت شناسایی55 هزار تومان
کارت بازرگانی55 هزار تومان
کارت نظام پزشکی55 هزار تومان
کارت نظام پزشکی55 هزار تومان
نامه مرخصی68  هزار تومان
جواز کسب (پروانه کسب)70 هزار تومان
کارت مباشرت70 هزار تومان
حکم بازنشستگی65 تا 70 هزار تومان
حکم افزایش حقوق70 هزار تومان
فیش مستمری65 تا 70 هزار تومان
روزنامه رسمی تغییرات و تصمیمات (کوچک)70 هزار تومان
روزنامه رسمی تغییرات و تصمیمات (بزرگ)85 هزار تومان
آگهی تاسیس85 هزار تومان
اساسنامه ثبت شرکت ها فرمی (هر صفحه)45 هزار تومان (فقط ترجمه)*جهت تعیین هزینه، اسکن اساسانامه باید ارائه شود.
اساسنامه ثبت شرکت ها غیر فرمی (هر صفحه)60 هزار تومان (فقط ترجمه)*جهت تعیین هزینه، اسکن اساسنامه باید ارائه شود.
سوابق خام بیمه شده (تا 6 ردیف)70 هزار تومان
سوابق تلفیقی بیمه (تا 9 ردیف)70 هزار تومان
بیمه با دستمزد و کارکرد (تا 6 ردیف)85 هزار تومان
سابقه بیمه با نام تعداد روزهای بیمه در هر کارگاه (تا 4ردیف)65 هزار تومان
سابقه بیمه با نام تعداد روزهای بیمه در هر کارگاه (تا 8ردیف)75 هزار تومان
پروانه دائم پزشکی70 هزار تومان
پروانه مطب، پروانه مسئولیت فنی75 هزار تومان
پروانه نشر و انتشارات75 هزار تومان
پروانه وکالت70 هزار تومان
دفترچه وکالت (با 5 تمدید)90 هزار تومان
پروانه مهندسی زرد رنگ (پشت و رو)85 هزار تومان
پروانه بهره برداری (فقط روی مدرک)90 هزار تومان
ثبت علائم تجاری؛ ثبت اختراع70 تا 75 هزار تومان
قرارداد کاری (مشمول قانون کار) (یک صفحه = 20 خط)85 هزار تومانقرارداد کاری مشابه 65 هزار تومان
سایر قرارداد ها (یک صفحه = 20 خط)125 هزار تومان
فیش حقوقی کوچک70 هزار توماندر صورتی که تعداد فیش های حقوقی 10 تا 15 عدد باشد، هر فیش 65 هزار تومان محاسبه میشود. اگر تعداد فیش ها 15 تا 30 باشد، هر فیش 60 هزار تومان محاسبه میشود
فیش حقوقی بزرگ85 هزار تومان
گواهی اشتغال بکار بدون شرح وظایف70 هزار تومان
گواهی اشتغال بکار با شرح وظایف (یک صفحه = تا 20 خط)100 هزار تومان
حکم اعضای هیات علمی ، حکم کارگزینی85 هزار تومان
گردش حساب بانکی (تا 10 ردیف)70 هزار تومان
بیمه مسئولیت مدنی (یک صفحه)85 تا 110 هزار تومان
مدارک دارائی (سند ملک، سند ماشین …)، مدارک مالیاتی
نام مدرکهزینه ترجمه با مهر ناتیتوضیحات
انواع قبض (مالیات، پرداخت بیمه، آب، برق، تلفن …)70 هزار تومان
گردش حساب (پرینت بانکی) (تا 10 سطر)70 هزار تومان
سند وسائط نقلیه سبک70 هزار تومان
سند وسائط نقلیه سنگین100 هزار تومان
گواهی عدم خسارت خودرو (یک صفحه)65 تا 85 هزار تومان
گواهی بانکی – سپرده بانکی70 هزار تومان
اجاره نامه با کد رهگیری (4 صفحه)240 هزار تومان
اجاره نامه با کد رهگیری (تا سر ماده 6)96 هزار تومان*در اغلب موارد، صرفا اطلاعات مندرج در مواد 1 تا 5 برای مشتری کفایت می کند.
اجاره نامه A3 (تا سر ماده 6)96 هزار تومان*در اغلب موارد، صرفا اطلاعات مندرج در مواد 1 تا 5 برای مشتری کفایت می کند.
بیمه شخص ثالث، قرارداد بیمه (یک صفحه)85 تا 110 هزار تومان
اظهارنامه مالیاتی (یک صفحه)85 هزار تومان
برگه تشخیص مالیات – برگ مالیات قطعی70 تا 85 هزار تومان
پروانه پایان کار ساختمان (یک صفحه)85 هزار تومان
گواهی حصر وراثت85 هزار تومان
مالیات بر ارث (یک صفحه)100 هزار تومان
بارنامه (یک صفحه)100 هزار تومان
برگ نظریه کارشناسی ملک (یک صفحه)100 هزار تومان
سند مالکیت دفترچه ای (بدون نقل و انتقال، رهن، بازداشت ….)100 هزار تومان*به ازای هر نقل و انتقال، هر رهن فعال (که فک رهن نشده است)، هر بازداشت (که رفع اثر نشده است)… 5 هزار تومان به هزینه اضافه می شود.
سند مالکیت تک برگ110 هزار تومان*به ازای هر نقل و انتقال، هر رهن فعال (که فک رهن نشده است)، هر بازداشت (که رفع اثر نشده است)… 5 هزار تومان به هزینه اضافه می شود.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *