آزمون ناتی چیست و چه اهمیتی دارد؟


ناتی (NAATI) در واقع انجمن مترجمین استرالیا می باشد و آزمون ناتی نیز در اکثر کشور های دنیا برگزار می گردد. افرادی که در حوزه ترجمه انگلیسی (از انگلیسی به زبان دیگر و برعکس) فعالیت دارند می توانند در آزمون ناتی شرکت جسته و با موفقیت در این آزمون مدرک مترجمی بین المللی دریافت دارند.
مترجمینی که موفق به کسب مدرک مترجمی ناتی گشته اند از مزیتی عالی در روند مهاجرت به استرالیا و اخذ جواز اقامت برخوردار خواهند بود. این مترجمین، در صورت اعلام حرفه مترجمی در فهرست مشاغل مورد نیاز در استرالیا، می توانند با ارسال مدارک خود به سازمان ناتی و کسب تأییدیه این سازمان، مهاجرت خود به استرالیا را از طریق حرفه مترجمی تحقق بخشند.
افزون بر این، ناتی (NAATI) برای افرادی غیر از مترجمین که قصد مهاجرت به استرالیا یا تحصیل در این کشور را دارند نیز حائز اهمیت فراوان است چرا که بنا بر اعلام اداره مهاجرت استرالیا در سال 2011، هر ایرانی که با توجه به تسلط کافی بر دو زبان انگلیسی و فارسی موفق به کسب مدرک مترجمی (خواه در جهت فارسی به انگلیسی یا در جهت انگلیسی به فارسی) گردد، از 5 امتیاز بهره مند خواهد گردید. 5 امتیاز مذکور از آنجا اهمیت می یابد که می تواند بسیاری افراد را از لزوم کسب نمره 7 در آیلتس رهایی بخشد.